فرودگاه بین المللی گرگان

معرفی فرودگاه بین المللی گرگان

 

 فرودگاه گرگان یکی از فرودگاه هایی است که قدمت آن به 50 سال قبل بر می گردد. این فرودگاه ابتدا در زمینی به مساحت 100 هکتار و دو باند خاکی چمنی به شکل متقاطع و به طول 1000 متر احداث شد. فرودگاه به عنوان یک پایگاه جهت هواپیماهای سمپاش شرکت هواپیمایی خدمات ویژه وابسته به وزارت کشاورزی و همچنین در مقطعی توسط وزارت پست و تلگراف و تلفن وقت به منظور مبادلات پستی مورد استفاده قرار داشته و تا سال 1374 این فرودگاه فاقد هرگونه تجهیزات فرود گاهی و ناوبری بوده است. 

در سال 1374 آرزو و خواست مردم شریف استان با سفر پربرکت مقام معظم رهبری و تأمین اعتبار ده میلیارد ریالی محقق و ساخت فرودگاه جدید گرگان در ابتدا با ساخت باند به طول 2300 متر آغاز گردید. 

طی سال های 79-75 و با اختصاص اعتبارات ملی و استانی سایر بخش های فرودگاهی از جمله سطوح پروازی ، ترمینال ، نصب تجهیزات ناوبری مانند RCAG - VOR/DM - NDB، نصب وراه اندازی رادار  MSSR در ارتفاعات درازنو، روشنایی باند و همچنین توسعه اراضی فرودگاه از 100 هکتار به 294 هکتار آماده بهره برداری قرار گرفت. 

در بهمن ماه 1379 فرودگاه جدید گرگان با انجام دو پرواز در هفته در مسیر تهران–گرگان–تهران عملیاتی گردید.

در سال های 89-80 توسعه اراضی فرودگاه به 423 هکتار، ساخت برج مراقبت پرواز، تطویل باند از 2300 متر به 3300 متر توسعه اپرون با ظرفیت پذیرش همزمان  سه فروند هواپیمای  ایرباس به تدریج سایر بخشها مانند ساختمان جدید ایمنی زمینی و افزایش CAT فرودگاه، احداث واحد سوخت گیری، ساختمان های پلیس، سپاه و تکنیکال بلاک توسعه فرودگاه همچنان ادامه می یابد.

از سال 89تا کنون با توجه به افزایش تقاضای سفر هوایی و همچنین افزایش پروازها از دو پرواز در هفته در ابتدا شروع بکار فرودگاه به 70 پرواز در هفته در حال حاضر انجام پروازهای حج تمتع، عمره و  عتبات عالیات، پروژه های ترمینال بین المللی با فضای 6000 متر مربع، پارگینگ حجاج و پاویون در دست انجام می باشد.

 

 

منبع: وبسایت رسمی فرودگاه بین المللی گرگان