فرودگاه کرمانشاه

معرفی فرودگاه کرمانشاه

 

فرودگاه قدیمی کرمانشاه ابتدا در محله ای بنام مرادآباد با یک باند خاکی در شرق شهر کرمانشاه قرار داشته که در سال 1350 به محل فعلی و در زمینی به مساحت 200 هکتار در شمال شرقی شهر کرمانشاه احداث گردیده است.

این فرودگاه در استان کرمانشاه با مرکزیت شهر کرمانشاه به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای غرب کشور با حدود یک میلیون نفر جمعیت در شهرستان کرمانشاه و یک میلیون و نهصد و پنجاه هزار نفر جمعیت در کل استان واقع می باشد.

در سال 1374 با خرید قسمتی دیگر از زمینهای مورد نیاز، مساحت فرودگاه به 228 هکتار افزایش یافت و مطالعات لازم جهت نیاز منطقه و لزوم افزایش و بهبود عوامل پروازی جهت استفاده از هواپیماهای پهن پیکر تا ایر باس، از قبیل تأسیسات جانبی، ساختمان آتش نشانی و ایمنی زمینی، مدیریت اداری، ترمینال مسافر بری، پاویون، ساختمان امور فنی، سپاه، پلیس و تعدادی خانه‌های سازمانی توسعه و تکمیل گردیده و همزمان با اقدامات فوق باند فرودگاه از طول 2700 متر به طول 3400 متر و پارکینگ هواپیما از 12700 متر مربع به 38220 متر مربع توسعه یافته است.

فرودگاه شهید اشرفی کرمانشاه به عنوان مهمترین فرودگاه منطقه با مرکزیت غرب کشور علاوه بر استان خود قسمت اعظم نیاز های حمل و نقل هوایی مردم استان‌های همجوار (کردستان، ایلام، خرم آباد) و همچنین زائرین عتبات عالیات در کشور عراق را برآورده می‌نماید.

با توجه به عوارض زمینی منطقه غرب کشور و محدودیت‌های پروازی فرودگاه‌های منطقه، این فرودگاه به دلیل سایت یابی ممتاز و نصب تجهیزات ارتباطی و ناوبری مناسب مهم‌ترین تامین کننده خدمات مسافری و بار هوایی در منطقه می‌باشد. در سال 86 با خرید 8 هکتار اراضی ضلع غربی، مساحت فرودگاه در حال حاضر به 237 هکتار افزایش یافته است.  

 

 

منبع: وبسایت رسمی فرودگاه کرمانشاه