فرودگاه بین المللی زنجان

معرفی فرودگاه بین المللی زنجان

 

فرودگاه مرز هوائی زنجان که با کد فرودگاهی OITZ (توسط ایکائو) و JWN (توسط یاتا ) در جهان هوانوردی شناخته می شود، در 15کیلومتری شمال غرب شهر زنجان، باموقعیت جغرافیایی 36درجه 46 دقیقه و 29 ثانیه عرض شمالی و 48درجه 21 دقیقه و 33 ثانیه طول شرقی قرار گرفته است. ارتفاع آن 5382 پا بالاتر از آب های دریای آزاد، و مساحت کل فرودگاه 400 هکتارمی باشد. این فرودگاه در جاده قدیم زنجان-اردبیل قرار گرفته که تا فرودگاه زنجان این جاده بزرگراه می باشد.

فرودگاه زنجان، تنها فرودگاه استان زنجان می باشد، که عملیات احداث آن در سال 1369 بنا به نیازهای موجود در استان، آغاز گشته و پس از تقریبا 10 سال و در سال 1379 افتتاح گردید. این فرودگاه با ماموریت ارایه خدمات فرودگاهی، ناوبری و هوانوردی جهت پذیرش پروازها، به‌منظورحمل و نقل هوانوردی طراحی و احداث شده است. کلیه امور عملیات هوانوردی فرودگاه زنجان، بر اساس ضوابط انکس‌های 19‌گانه سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری (ICAO ) و مقرارت سازمان هواپیمایی کشوری ایران انجام می‌گردد و کلیه شرکت‌های هواپیمایی و ارگان‌های نظامی و غیر‌نظامی که در امور هوانوردی فعالیت دارند، ملزم به رعایت ضوابط فوق‌الذکر می‌باشند. در حال حاضر فرودگاه زنجان زیر‌ مجموعه شرکت مادر تخصصی فرودگاه‌های کشور می‌باشد.

فرودگاه زنجان از مجهزترین فرودگاه های جدیدالاحداث همسطح خود می باشد که کلیه مجموعه های مورد نیاز یک فرودگاه مرز هوایی باتمامی تجهیزات مربوطه درآن مستقر می باشد. این فرودگاه قابلیت پذیرش انواع هواپیماهای پهن پیکر (متناسب با CAT ایمنی زمینی فرودگاه) و هواپیماهای متوسط و هواپیماهای بدنه باریک و هواپیماهای سبک و انواع هلی کوپتر را دارد. و هم اکنون هواپیماهای متوسط و پهن پیکر از نوع ایرباس300، 310، 320 و BAE در مسیرهای عربستان(حج عمره/ حج تمتع) و مشهد در آن مشغول عملیات می باشند.علاوه بر اینها پروازهای ورودی و خروجی غیربرنامه ای نظامی، انتظامی، امدادی، آموزشی و ... زیادی نیز در آن پرواز می کنند. در ادامه شما می توانید آمار فرودگاه زنجان از زمان افتتاح را در ذیل مشاهده فرمایید.

 

 

منبع: وبسایت رسمی فرودگاه بین المللی زنجان