فرودگاه خرم آباد

معرفی فرودگاه‌ خرم آباد

 

باند فرودگاه خرم آباد به عرض 30 متر و طول 1800 متر در جریان جنگ جهانی دوم (در اواسط سال1322) توسط متفقین در محلی روبروی کمپ نظامی بدرآباد که مقر نیروهای نظامی شوروی سابق، انگلیس و آمریکا بود، صرفا" جهت پرواز هواپیماهای ملخی قدیمی طراحی گردید.

از این باند خاکی پس از خاتمه جنگ جهانی دوم و خروج متفقین از کشور برای جابجایی افسران نظامی از خرم آباد به تهران و بالعکس استفاده می شد تا اینکه شرکت ملی نفت ایران و مخابرات منطقه لرستان زمینهای فرودگاه را خریداری و بازسازی نمودند و حدود 1800 متر از باند جهت استفاده هواپیماهای کوچک پستی آسفالت گردید و یک اتاق کوچک نگهبانی و یک ساختمان کوچک برای استراحت مسافران ساخته شد. مدتی بعد زمینهای اطراف فرودگاه خریداری و روستای میانگلال که در مسیر باند فرودگاه قرار گرفته بود، جابجا شد. نهایتا" در سال 1355 و در زمان استانداری آقای فرح بخشیان با حضور جمعی از مسئولین شرکت نفت و سازمان هواپیمایی کشوری مسئولیت فرودگاه خرم آباد از وزارت نفت به سازمان هواپیمایی کشوری تحویل داده شد. متعاقبا"حدود 10 نفر کارمند استخدام و 2 دستگاه ماشین آتش نشانی خریداری  و مقرر گردید در صورت نیاز از ماشین های آتش نشانی ارتش یا شهرداری هم استفاده گردد. سپس باند موجود مجددا" آسفالت و 500 متر به طول آن افزوده شد. در خرداد سال 1355 یک دستگاه NDB و یک دستگاه رکوردر نصب شد. اولین پرواز مسافری 60 نفره با حضور مسئولین سازمان هواپیمایی کشوری افتتاح گردید. بازرسی مسافران همه روزه توسط 10 نفر پلیس و یک افسر کلانتری مرکزی خرم آباد انجام میگرفت.

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در سال 1357 فرودگاه خرم آباد رشد و توسعه چشم گیری داشت. ساختمان اداری جدید در سال 1361 احداث گردید و پس از 25 سال مجددا" در سال 1386 ساختمان جدیدتری  ساخته و جایگزین اداره پیشین گردید. ساختمان ترمینال مسافری جدید در سال 1362 به بهره برداری رسید. اما با توجه به رشد و توسعه فرودگاه، در سال 1380 ترمینال جدید در زمینی به مساحت 4300 متر مربع و با حداقل فاصله نسبت به پارکینگ هواپیما افتتاح شد.

ساختمان جدید عملیات نیز در سال 1375 در موقعیتی مناسب نسبت به سطوح پروازی احداث گردید. در سالهای اخیر روند توسعه فرودگاه خرم آباد شتاب روز افزونی گرفته است. به عنوان مثال، نصب و راه اندازی سیستم کمک ناوبری  VOR/DME  در سال1369، راه اندازی سیستم ILS  در سال 1385، بهره برداری از ساختمان های جدید سپاه و پلیس در سال 1383 و نهایتا" احداث سایت جدید NDB  از جمله اقداماتی هستند که در راستای توسعه پایدار فرودگاه خرم آباد انجام گرفته است. با این وجود، فرودگاه خرم آباد که یکی از زیباترین فرودگاههای کشور به شمار می رود با قدمتی 70 ساله همچنان چشم به راه عنایت مسئولان اجرایی کشور است.

 

منبع: وبسایت رسمی فرودگاه خرم آباد