فرودگاه ارومیه

معرفی فرودگاه ارومیه

 

فرودگاه ارومیه که به عنوان یکی از فرودگاه های مهم شمال غرب می باشد. در سال1342 در شمال شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی در 343 هکتار ساخته شد و سه سال بعد در سال 1345 به بهره برداری رسید. فاصله فرودگاه تا شهر ارومیه 15 کیلومتر و ارتفاع آن از سطح دریا 61/1324(4343پا) می باشد.

استان آذربایجان غربی بخاطر همسایه بودن با سه کشور خارجی دارای موقعیت خاص و استراتژیک می باشد و این فرودگاه که به عنوان مرز هوایی محسوب می شود. قابلیت پذیرش انواع هواپیماهای پهن پیکر (متناسب با CAT ایمنی زمینی فرودگاه ) و هواپیماهای متوسط و هواپیماهای بدنه باریک و هواپیماهای سبک و انواع هلی کوپتر را دارد.

 باند 3250 متری این فرودگاه با عرض 45 متر مجهز به چراغ های آستانه و کناره باند (جهت استفاده در ساعات شب و یا شرایط دید کم) جهت فرود مناسب پروازها باند فرودگاه و دارای چراغ های نشان دهنده شیب فرود (PAPI) و سیستم پیشرفته ILS همراه با 900 متر چراغ نشان دهنده سمت باند می باشد. سیستم پیشرفته ILS سیستمی است که جهت فرود ایمن هواپیماها در شرایط عادی و یا شرایط دید کم در این فرودگاه نصب گردیده است

سنگین ترین و پهن ترین هواپیمای قابل پذیرش در این فرودگاه B747 SP  می باشد و نوع فضای ارائه سرویس مراقبت پرواز D می باشد.

محدوده کنترل پروازی این فرودگاه به شعاع 40 کیلومتر می باشد و برج مراقبت پرواز فرودگاه نیز مجهز به دستگاه AMD است که پرسنل مراقبت پرواز توسط این دستگاه کلیه تحرکات هواپیماها را در این محدوده زیر نظر دارند. دستگاه AMD اطلاعات خود را از رادارهای منطقه شمال غرب کشور گرفته و در اختیار پرسنل مراقبت پرواز قرار می دهد.

فرودگاه ارومیه دارای دو ترمینال داخلی به مساحت 4200 متر مربع و ترمینال خارجی به مساحت 4400 متر مربع می باشد و هر دو ترمینال مجهز به دستگاه های تفتیش بار و مسافر هستند. در حال حاضر نزدیک به 30000 مسافر از ترمینال داخلی این فرودگاه تردد مینمایند.

 

منبع: وبسایت رسمی فرودگاه ارومیه